امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
*بهترین سبک زندگی در مفاتیح الحیاه
#1
[تصویر:  mafatih.jpg]


« مفاتیح ‌الحیاه» کتابی است که اردیبهشت ماه امسال در غرفه‌ی انتشارات « اسراء» در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمائی و با استقبال فراوان از سوی مردم روبرو شد، به طوری که پس از گذشت تنها 8 ماه از انتشار، این کتاب به چاپ پنجاهم رسیده و پرفروش ترین کتاب سال 1391 عنوان گرفته است. جرقه‌ی اولیه‌ی این طرح از حدود 5 سال قبل با فرمایش حضرت آیت‌الله «جوادی آملی» در خطبه‌های نماز جمعه در مورد بهتر نگه داشتن محیط زندگی چه در طبیعت و چه در زندگی به عنوان یک شهروند زده شد و سپس با ارائه‌ی طرح تفصیلی و تکمیل آن، کار پژوهشی اثر زیر نظر ایشان آغاز و با رهنمودهای آیت الله جوادی آملی پیش رفت و در نهایت با بازبینی نهایی استاد و اعمال نهایی نظراتشان پایان یافت.

«مفاتیح الحیاه» کتابی است که در ابتدا نام «مفاتیح الجنان» شیخ عباس قمی‌را به یاد می‌آورد و به دنبال منویات مقام معظم رهبری که اخیراً در موضوع سبک زندگی بیان نموده اند، محققاً این کتاب ارائه کننده بهترین سبک زندگی آنهم با استفاده از احکام دین مبین و شرع مقدس اسلام وروایات ائمه طاهرین(علیهم السلام) می‌باشد. شاید به نظر برسد که کتاب‌هایی از این دست وجود داشته است. «ثواب العمال و عقاب الاعمال» شیخ صدوق، «حلیه المتقین» علامه مجلسی و تا حدی «الحیاه» جناب آقای حکیمی‌را می‌توان از کتاب‌هایی دانست که در این موضوع نوشته شده است؛ اما تفاوتی جدی در این میان وجود دارد که باید از آن غافل نشد و آن مسأله‌ی اجتهاد به معنای وسیع و عمیق کلمه است: « در تمامی‌موارد قبلی گرچه از روایات اهل بیت استفاده شده اما این‌ها را افرادی نوشته‌اند که می‌توان نام محدث را به نوعی بر آنان اطلاق نمود. این بزرگواران گرچه روایات زیادی را دیده بودند اما به دلیل آن که فقیه به معنای مصطلح آن نبوده‌اند بعضاً از جمع سالم بین روایات ناتوان بوده‌اند. از آن مهم‌تر فهم روایات اهل بیت ذیل قرآن است که خود تسلط ویژه‌ای بر قرآن می‌خواهد که احیاناً در توان برخی از آن بزرگان نبوده است. جهان بینی صحیح و عمیق داشتن که بر فهم صحیح از آیات و روایات مؤثر است هم نکته‌ی بعدی است که تسلط بر فلسفه می‌خواهد. شاید بتوان گفت اولین بار در تاریخ تشیع است که چنین مجموعه‌ای زیر نظر فیلسوفی عمیق، مفسری قَدَر و فقیهی برجسته تدوین می‌شود و همه‌ی آن از زیر نظر تیز بین چنین شخصیتی گذشته است. گذشته از آن که کار، یک کار پژوهشی گروهی بوده و این گروه خود از شاگردان چنان استادی بوده‌اند و طبعاً در مراحل تتبع و تحقیق اولیه نیز تا حد زیادی نگاه استاد لحاظ شده است. کتاب شامل پنج بخش است:

« تعامل انسان با خود – تعامل انسان با هم‌نوعان – تعامل مردم و نظام اسلامی‌– تعامل انسان با حیوان – تعامل انسان با خلقت زیست محیطی»

حضرت آیت الله جوادی آملی بارها عنوان می‌کردند کتاب مفاتیح الجنان مسیر رسیدن به جنت را برای مسلمانان ترسیم می‌کند و نیاز است کتابی در مورد مسیر زندگی در این دنیا برای جامعه اسلامی‌تدوین شود و ایشان با پی گیری‌های خود سرانجام این کتاب را به انتشار رساندند.

مطالعه این کتاب مفید را به شما سفارش می‌کنیم.
[تصویر:  Besmelah2.png]
پاسخ
#2
از معرفی این کتاب مفید واقعا ممنونم.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان
آخرین موضوع‌ها
بهداشت فردی با لیزر مو زا...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۴۰۰/۰۱/۱۷
» پاسخ: 1
» بازدید: 28
Buy Amoxil
انجمن:
آخرین ارسال توسط: inetryconydot
۱۴۰۰/۰۱/۱۵
» پاسخ: 0
» بازدید: 51
Order Amoxil Without Pres...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: inetryconydot
۱۴۰۰/۰۱/۱۴
» پاسخ: 0
» بازدید: 37
امام خامنه ای و ازدواج
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۱۲/۲۷
» پاسخ: 2
» بازدید: 2306
رهن و اجاره آپارتمان ها د...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۱۲/۱۶
» پاسخ: 0
» بازدید: 51
عدم دریافت کد امنیتی
انجمن:
آخرین ارسال توسط: rotapakhsh
۱۳۹۹/۱۰/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 2646
خانواده مطلوب مهدوی
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
» پاسخ: 1
» بازدید: 1855
پدر و مادری 30 ساله با هش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
» پاسخ: 11
» بازدید: 13056
صرفا جهت تامل
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
» پاسخ: 2
» بازدید: 2884
گريه پيامبر(ص) از عذاب زن...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
» پاسخ: 1
» بازدید: 2051