امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ
سلام من يك دبير فيزيك هستم. خيلي دوست دارم تو كلاس مقداري در مورد امام زمان ع براي بچه ها صحبت كنم كه هم وقت كلاس خيلي گرفته نشه و هم براي بچه ها جذاب باشه .ولي نمي دونم چه جوري ؟ اگه مي شه منو راهنمايي كنيد.
پاسخ
علیک سلام
در مورد محتوای کار نمیتونم نظری بدم چون تخصصیه.... ولی میدونم خیلی کم کم و به مرور زمان بچه ها رو با مهدویت آشنا کنید
کار فرهنگی زمان بره و حوصله میخواد.
یاعلی
پاسخ
با سلام خدمت شما معلم گرامی:
در ابتدا از سوال خوب شما تشکر می کنم و این سوال شما نشان از علاقه و محبت شما به اهل بیت و نشر فرهنگ مهدوی می باشد که این خود اولین قدم برای انتقال معارف مهدوی می باشد زیرا تا وقتی کلمات حق از قلبی شاداب از ارزش های انسان که محتوای سخن حق است ، برنیاید هیچ گاه تحولی در بنای جامعه صالح، صورت نخواهد گرفت .در پاسخ شما پرسش گرگرامی برای انتقال مفاهیم مهدوی به دانش آموزان ابتدا یک نکته و بعد دو پیشنهاد می توانیم ارائه کنیم.
نکته : اینکه ما تصور نکنیم که علوم اسلامی از مباحث فیزیکو شیمی و زیست شناسی جدا می باشد بلکه همه این قوانین کشف شده یکی از قدرت های خداوند می باشد که باید در درسها مدنظر قرار کیرد تا دانش آموزالن بفهمند که این نعمت را خداوند به برکت امامان به انسان داده است.
واما دو پیشنهاد:
راه کار اول: این که علاقه خود را به عرصه ظهور برسانید مثلا شروع درس خود را با خواندن و یا نوشتن دعای سلامتی امام زمان علیه السلام ، «یا صاحب الزمان ادرکنی»«اللهم عجل لولیک الفرج » آغاز کنید و هم چنین اگر فرصتی به شما داده می شود مقداری از فرصت کلاس خود را بنا به ذوق وعلاقه خودتان برای مباحث مهدوی (به صورت یک داستان کوتاه ،دانستنی های مهدوی ، حدیثی کوتاه درباره امام زمان علیه السلام )قرار دهید که این مطالب را می توانید در همین سایت آموزش مجازی به نام «عطر انتظار» ویا «رایحه انتظار» و یا منابعی که در این مورد برای جوانان و نوجوانان در مرکز مهدویت نوشته شده است تهیه کنید.
راه کار دوم :با اینکه شما دبیر فیزیک هستید وتأثیر شما برای مباحث دینی و مهدوی بیشتر می باشد می توانید با همین آشنایی که با مباحث مهدویت پیدا کرده اید ارتباطاتی که بین فیزیک و آن مباحث وجود دارد را برای دانش آموزان بیان کنید که به چند نمونه از اینها که به ذهنم می رشد اشاره می کنم.
1. همه قوانین در طبیعت موجود می باشد و باید شخصی (مثلا نیوتن) ابتدا این قوانین را کشف کند وبعد دبیر فیزیک این ها را برای شما توضیح می دهد تا بتوانید بفهمید. قرآن هم که کتاب درسی ما مسلمانان است بر پیامبر اسلام (ص) نازل شده است و اهل بیت علیهم السلام هم معلم این کتابها هستند. ظهور امام زمان علیه السلام، یعنی دوباره این معلم سر کلاس می آید و برنامه آموزشی هم، یک دست و هماهنگ می شود.
2. د)در قدیم یک آینها ی می گذاشتند و بعد از بازتابش باعث آتش گرفتن می گردید مثل ذره بین
3. با استفاده از قانون تابش و بازتابش: اگر قلب ما از گناه پاک باشد می تواند تمام نورهایی که از طرف امام زمان علیه السلام می آید منعکس کند و او را بهتر درک کنیم «زیرا خودشان فرموده اند من را با ورع و اجتهاد کمک کنید.»
4. باستفاده از عدسی مقعر می توان نورهایی که از یک جسم می تایند در یک فاصله کانونی به هم می رسد و جسم به صورت شفاف نمایان می گردد اگر دل همه مومنین در یک فاصله کانونی جمع گردد آن موقع است که امام زمان علیه السلام ظهور می کند.چنانچه در روایت داریم که اگر تعداد یاران به 313 نفر برسد بر امام ظهور واجب می گردد.
5.lالیاژ فلزی که برای ساخت یک هواپیما به کار می رود بسیار بهتر از آلیاژ یک فلزی که برای ساخت یک اتومبیل به کار می رود زیرا هواپیما به علت کارکرد بیشتر باید از آلیاژبهتر باشد پس ماهم اگر بخواهیم که از یاران مهدی باشیم باید از لحاظ قدرت مادی و معنوی وتقوا بهتر باشیم چرا که پیامبر براین افراد بسیار تأکید می کرده است وحتی به کسانی در آخرالزمان ثابت قدم می مانند به برادران خود خطاب کرده است وهم چنین پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) فرموده اند:
«الناس معادن كمعادن الذّهب و الفضة»
مردم گنجينه هايى هستند، چون معدن طلا و نقره.
استفاده از معادن، سه مرحله دارد: كشف؛ استخراج؛ شكل دادن. تا اين جا مرحله ى كمال و شكوفايى است، اما اين آهن شكل گرفته كه مثلا به شكل اتومبيل درمى آيد، جهت مى‌خواهد. پس مرحله ى چهارم، جهت يابى اين معدن، اين انسان است. آرمان‌هاى دينى از تكامل و شكوفايى استعداد آدمى، بالاتراست؛ چون زمانى كه انسان به تكامل هم برسد، باز مسأله اين است كه در چه جهتى مى‌خواهد مصرف شود، رشد يا خُسر؟
6. تشبیه امام زمان علیه السلام به خورشید پشت ابر:
الف)ما هر شب منتظر خورشید فردا هستیم اما معنای انتظار خورشید این نیست که تاصبح در تاریکی و یا سرما به سر ببریم بلکه تا آمدن خورشید، هر کسی اتاق خود را گرم و روشنا می کند ومنتظر مهمان می شود.
ب)وقتی زمین پشت به خورشید می کند ،شب می شود و موقعی که رو به خورشید می کند،روز می شودبنابراین وقتی مردم پشت به امام زمانشان می کنند، غیبت می شود.در شب که مردم پشت به خورشیدند اگر بخواهند هوا روشن بشود،چه راهی جز مهتاب است پس مثل آینه ای که دست شما می باشد باید رو به خورشید بگیرید که نورش را بتاباند این که ماه گاهی نور دارد و گاهی نور ندارد ،علتش این است که نورش از خودش نیست.نور امام زمان (ع) مانند خورشید است در زمان غیبت، امام خمینی و مراجع تقلید مانند ماه هستند که در یاد گیری احکام به آنها باید رجوع کنیم.
ج) فجر آن است که شب خاتمه یابد و روز آشکار گردد.پس از اینکه فجر همه جا را فرا گرفت،خورشید طلوع می کند، اگر توجه کرده باشید، فجر در ابتدا یک نقطه سپید در افق است که آرام آرام از شرق به غرب گسترش می یابد و در آن هنگام ، هنگامه طلوع است پس برای ظهور حضرت مهدی باید آماده سازی کنیم و نیروهایی را پرورش دهیم تا از مشرق زمین برای یاری حضرت بروند و این زمینه سازی در حکومت اسلامی تشکیل می شود. پس الان خورشید را نمی بینیم ولی سپیده را می بینیم پس بین الطلوعین است.آنها که می گویند اگر آقا بیاید جان را نثارش می کنیم و مال واندوخته هارا انفاق می کینم .پس الان موقع نماز صبح است بپا خیزید.
این چند مثال را به عنوان نمونه ذکر کرده ایم شما هم ینا بر ذوق و علاقه خودتان و وهم چنین بنا بر فضایی که دانش آموزان دارند می توانید مثالهای بیشتر پیدا کنید «مثال» گفتار را دلنشین می کند و رهرو را بر سر نشاط می آورد و شیفته و همراه می سازدو هم چنین مسیر را برای رسیده به هدف ،هموار می سازد و کلام را از یکنواختی خارج می سازد.
از درگاه خداوند برای شما معلمان دلسوز آرزوی سلامتی و توفیق را خواهانم.موفق وموید باشید منتظر سوال بعدی شما هستیم

[/font][/size][/align][/align][/align][/align][/align]

مثالهایی برای دبیران زیست شناسی:
1. مناظره هشام (شاگرد امام صادق علیه السلام با یکی از منکران امام (عمر وبن عبید) از کتاب شریف کافی،:هشام می گوید خطاب به عمرو گفتم : آیا چشم داری؟ کفت: پسر جان! این چه پرسشی است، چرا از چیزی که خودت می بینی سوال می پرسی ؟گفتم پرسش من همین ست ایا چشم داری؟ گفت : اگر چه احمقانه است، اما...آری !چشم دارم گفتم به چه کارت می آید ؟ گفت با آن رنگها و اشخاص را می بینم و تشخیص می دهم.گفتم :بینی داری ؟ گفت آری گفتم به چه کارت می آید....گفتم گوش داری؟ ......گفتم آیا قلب داری ؟ گفت اری ! گفتم با آن چه کار می کنی؟ گفت به وسیله آن ، هر چه اعضا و حواسم در ک می کنند، امتیاز و تشخیص می دهم.گفتم مگر این اعضا ی حسی وادراکی ، تو را از قلب بی نیاز نمی کنند؟ گفت نه گفتم چطور بی نیاز نمی کنند و حال آنکه همه ،صحیح و سالم هستندگفت وقتی آنها در چیزی که حس می کنند تردید داشته باشند در تشخیص آن به قلب مراجعه می کنند تا یقین حاصل و شک ، باطل گردد.گفتم ابا مروان خداوند حواس تو را بی امام قرار نداده است پس چگونه این خلایق را درشک وحیران و اختلاف رها نموده است .....
2. بدن انسان از ملیاردها سلول تشکیل شده است همه این سلول ها، در سراسر بدن با یک مرکز فرماندهی ارتباط دارند به همین جهت، اگر سوزنی را به سر انگشتتان بزنید، فورا مرکز فرماندهی متوجه آن می شود بعنی تا یکی از چند ملیارد سلول زخمی شود ،فوری اطلاع به مرکز فرماندهی داده می شود وآن مر کز آن را حس می کند.
چندین ملیارد انسان هم به امام زمان (علیه السلام ) وصل اند و همه آنان تحت ولایت و فرماندهی او هستند خود شما یکی از این مجموعه چند ملیاردی هستی که امام فرمانده و قلب آنهاست بنابراین وقتی کار ثواب و یا خدای نکرده گناه می کنی، فوری به آن حضرت منتقل می شود از این رو امام می فرماید وقتی مومنان کار خوبی می کنند،خوشحال می شوم و....
این چند مثال را به عنوان نمونه ذکر کرده ایم شما هم ینا بر ذوق و علاقه خودتان و وهم چنین بنا بر فضایی که دانش آموزان دارند می توانید مثالهای بیشتر پیدا کنید «مثال» گفتار را دلنشین می کند و رهرو را بر سر نشاط می آورد و شیفته و همراه می سازدو هم چنین مسیر را برای رسیده به هدف ،هموار می سازد و کلام را از یکنواختی خارج می سازد.
از درگاه خداوند برای شما معلمان دلسوز آرزوی سلامتی و توفیق را خواهانم.موفق وموید باشید منتظر سوال بعدی شما هستیم
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
گناهی که با سرعت 120 از ک...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 4490279221
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
» پاسخ: 3
» بازدید: 1962
فقط برای خدا
انجمن: