امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فراز اول خطابه غدیر؛ حمد و ثنای الهی
با تشکر و سپاس فراوان از دوستان...
امیدوارم این برنامه ها ادامه داشته باشه...
پاسخ
وَ قَهَرَ جَمیعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ

و غالب است بر تمام آفرینش به قدرت و برهان خودش
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ

قدرت و برهان نزدیک هم هستند؛ منتهی قدرت به معنای توانایی است؛ برهان به معنای دلیل توانایی و وجود خداست.
خدا به وسیله ی قدرتش و به وسیله ی برهانش به جمیع خلق قاهر است. " قاهِر" یعنی« غالب و پیروز» .

یکی از اسمهایی که خدا در قرآن هم خیلی به کار برده« قَهّار» است. "واحِد"، به معنای «یک» است. " اَحَد"، به معنای «تک» است. امّا آن جاهایی که خداوند متعال برای خودش «واحِد» می گوید، بیشتر جای ها « اَلوَاحِدُالقَهَّارُ» می گوید؛ که واحد به معنای واحد منعزل (جدا و دور) از غیر نباشد، همانطور که گفتیم " عَلا فی تَوَحُّدِهِ وَ دَنَا فی تَفَرُّدِهِ ".

" وَ قَهَرَ جَمیعَ الخَلقِ بِقُدرَتِهِ وَ بُرهانِهِ " ؛ خداوند پیروز است و قاهر است و غالب است بر همه ی خلق و آفرینش که این «جَمیعَ الخَلقِ»، یک «جَمیعَ» دارد و هم« اَلخَلقِ».

« َال» اش،« اَل» کل است، استغراق است که به جایش کل می نشیند؛ یعنی« قَهَرَ کُل الخَلقِ» ، همه ی خلق که تکرار و تأکید است، هم« جَمیعَ» دارد و هم« اَل استغراق» به معنای اینکه خداوند متعال قاهر و غالب است بر تمامی آفرینش،آن وقت چون «جَمیعَ الخَلقِ» می گوید، هم شامل موجودات فیزیکی می شود و هم موجودات متا فیزیکی؛ تمام موجودات را خدا غالب و قاهر است. همه ی موجودات در ید قدرت خدا هستند.

" وَ یَدُ اللهِ فَوقَ اَیدِیهِم " یعنی خداوند متعال، قدرتش و دستش _ که دست نماینده ی قدرت است_ قاهر و غالب بر تمامی موجودات است.

" بِقُدرَتِهِ وَ بُرهانِهِ ". چون خدا قدرت و برهانی دارد؛ برهان بر عظمت و قدرت؛ قدرت هم یعنی توانایی، توانایی خدا به گونه ایست که بر تمامی موجودات قاهر و غالب است.

منبع: سایت خطابه غدیر
پاسخ
حَمیداً لَمْ یَزَلْ، مَحْموداً لایَزالُ وَ مَجیداً لایَزولُ

همیشه مورد سپاس بوده و همچنان مورد ستایش خواهد بود، مجد و بزرگی او را پایانی نیست
پاسخ
لَمْ یَزَلْ مربوط به گذشته است، لایَزالُ مربوط به حال است، لایَزُولُ مربوط به آینده است.

حمید یعنی ستوده، از لغت حمد است ،حمد یعنی شکر و سپاس و ستایش.
حَمیداً لَمْ یَزَلْ یعنی خدا از اول بلا اول ستوده است چه ستایش کننده ای باشد و چه نباشد.

محمود هم همان معنی حمید را می دهد یعنی او ستایش شده و مورد حمد است.
مَحْمُوداً لایَزالُ،یعنی همواره در گذشته بوده و الان هم محمود است یعنی مورد حمد و ستایش موجودات و غیر موجودات است و اگر هم موجودی نباشد که او را ستایش کند او ذاتا محمود است و اگر کسی هم نباشد که او را عبادت کند او ذاتا معبود است.

مجد یعنی بزرگواری یعنی عظمت همراه با بخشندگی؛ عظمت لغات مکرر و مختلفی دارد برای بزرگی ،عظمت به کار می برند، کبریائیت به کار می برند، مجد هم به کار می برند اما مجید یعنی بخشنده بزرگوار اصلا بزرگواری درجایی معنا می دهد که در آن انفاق وسخاوت باشد.
و مَجیداً لایَزُولُ یعنی تا ابد بلا ابد هم او مجید و ستوده و بزرگوار است

در فرهنگ دین برای خاطر این که از بی نهایت گذشته تا بی نهایت آینده را تعریف کنند با واژه لَمْ یَزَلْ و لایَزالُ و لایَزُولُ تعریف می کنند.

این واژه های ادبیات عرب است برای این که بگویند از اول بلا اول تا آخر بلا آخر همانطور که در خود قرآن کریم هم داریم (هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن ) وقتی می گویند هو الاول و الاخر، اول به این معنی نیست که ابتدا دارد و یک نقطه ای هست که نقطه ابتداست، هو الاول یعنی قبل از او اولی نیست و هو الاخر یعنی بعد از او آخری نیست.

منبع:سایت خطابه غدیر
پاسخ
وَمُبْدِئاً وَمُعیداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَیْهِ یَعُودُ

آغازکننده او و انجام از او و برگشت تمامی امور به سوی اوست.
پاسخ
خداوند متعال برای تمام نیازهای انسان رافع گذاشته و چون انسان روحیّه ­ی ابدیّت­ خواهی دارد، خداوند متعال برای او معاد را قرار داده است. این یکی از دلایل اثبات معاد است

مسئله­ ی معاد در خطبه­ ی غدیر به طور ضمنی بیان شده است.
پاسخ
بارِئُ الْمَسْمُوكاتِ وَداحِى الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُالْأَرَضینَ وَالسّماواتِ

اوست آفریننده ی آسمان ها و گستراننده ی زمین ها و حکمران آن ها
پاسخ
«بارِئُ المَسمُوكاتِ » يعني خلق بدون سابقه، « برئ النّسم» نسم؛ يعني انسان، يعني موجودات زنده را بدون سابقه آفريده.
سمک یعنی سقف، ماهی. که در اینجا منظور سقف است.
«مَسمُوكاتِ » يعني سقف زده شده. آسمانها در ديد انسان به صورت سقف هستند.

[تصویر:  image448.gif]

« داحِی المَدحُوّاتِ » يعني صاف كننده ی زمين هاي صاف
داحی، دحو كننده. 25 ذي الحجّه، روز دحوالأرض است؛ يعني آب ها كنار رفته و اولين نقطه اي كه پيدا شده، زمينِ خانه ی خداست.

[تصویر:  image448.gif]

جَبّار دو معنا دارد. يكي از همان لغتش است به معناي جبران كننده؛ جبران كننده ی زمين ها و آسمان ها. يك معنايش هم به معناي حاكم است. حاكم زمين ها و آسمان هاست.
پاسخ
قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ، رَبُّ الْمَلائكَةِ وَالرُّوحِ

پاک و منزّه و تسبیح شده، پروردگار ملائکه و روح

*********************************************************************************
اگر هزار بار بگوييم : «قُدُّوسٌ سُبُّوٌح» يا «قُدُّوسٌ قُدُّوسٌ» و يا« سُبُّوحٌ سُبُّوحٌ» هيچ كدام تكرار نيست. من به يك معلم عالي مقام مي گويم كه من نمي توانم علم شما را بشناسم. بعد مي گويم البته مني كه مي گويم نمي توانم علم شما را بشناسم خيلي كم هستم. استاد من بايد بگويد كه علم شما را نمي توانم بشناسم. دوباره استاد من مي گويد، بايد استاد تر از من بگويد كه علم شما را نمي توانم بشناسم. لذادعاهايي هست كه مخصوصاً سيد بن طاووس نقل كرده، خيلي در آن تقديس دارد. و اين سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ ها هيچ وقت تكرار نيست.

دومين و بزرگترين اسم خداوند بعد از«اَلله»، «رَبّ» است و «رَحمان».كه شامل بقيه ي اسماء و صفات الهي هستند و اين ها زير مجموعه ي « اَلله» هستند.
بزرگي خدا را به بشر نشان مي دهد. مي گويد تو كه چيزي نيست، زمين كه چيزي نيست خدا پروردگار فرشتگان و فرشته ي روح است. اين كه روح، جداگانه از فرشتگان گفته شده، بعضي احتمال مي دهند كه همان حضرت جبرئيل علیه السّلام باشد. ولي خيلي از روايات مي فرمايد كه منظور از ملك روح، بالاتر از حضرت جبرئيل علیه السّلام است كه در قرآن هم اختصاصاً گفته شده " تَنَزَّلُ المَلَآئِكَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِاِذنِ رَبِّهِم مِن کُلِّ اَمرٍ " به خاطر اين كه روح يك فرشته اي است بزرگ تر از فرشتگان ديگر؛ حتي از اسرافيل و عزرائيل و ميكائيل؛ و جبرئيل علیه السّلام كه خيلي بزرگ است و در قرآن هم اسمش آمده به عنوان اينكه پيغمبرصَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ را تأييد مي كند به روحُ القُدُس. روحُ القُدُس همين روح است.

منبع: برگرفته از مطالب سایت خطابه غدیر
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
نماز ستون دین
انجمن:
آخرین ارسال توسط: yaldaa60
۱۳۹۷/۱۰/۱۹
» پاسخ: 9