امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کوتاه از خطابه
سخنرانی پیامبر (ص) در غدیر با شیوه خاص آن که دو نفر بر فراز منبر در حال قیام دیده می شدند، حدود 1 ساعت طول کشید. این بیانات حضرت - با در نظر گرفتن ترتیب مطالب خطبه - در یازده بخش قابل ترسیم است:

در اولین بخش سخن،رسول خدا(صلّی الله علیه و آله) حمد و ثنای الهی را به جا آورده، صفات قدرت و رحمت حق تعالی را ذکر فرمودند. و به بندگی خود در مقابل ذات الهی شهادت دادند.

در بخش دوم تصریح فرمودند که باید فرمان مهمی را درباره ی علی(علیه السّلام) ابلاغ کنم و گر نه رسالت الهی را نرسانده ام و ترس از عذاب خدا دارم.

در سومین بخش آن حضرت امامت دوازده امام بعد از خود را تا آخرین روز دنیا با عمومیت ولایت آنان بر همه انسانها و در طول زمانها، و در همه مکانها، و نفوذ کلماتشان در جمیع امور اعلام فرمودند.

در بخش چهارم پیامبر بازوان امیر المؤمنین(علیه السّلام)را گرفتند و آن حضرت را از جا بلند کردند و در این حال فرمودند: "مَن کُنتُ مولاهُ فَهذا عَلیٌّ مَولاه، اللهمَّ والِ مَن والاهُ و عادَ مَن عاداهُ و انصُر مَن نَصَرَ وَ اخذُل مَن خَذَلَهُ" سپس کمال دین را با ولایت ائمه اعلام فرمودند.

در بخش پنجم حضرت صریحا فرمودند:هر کس از ولایت ائمه سر باز زند اعمال نیکش سقوط می کند و در جهنّم خواهد بود؛ بعد از آن شمّه ای از فضایل امیر المؤمنین را متذکّر شدند.

در مرحله ششم پیامبر با تلاوت آیاتی از قرآن در رابطه با عذاب الهی و لعن دشمنان دین، فرمودند: "منظور من از این آیات عدّه ای از اصحاب من هستند که مأمور به چشم پوشی از آنان هستم، ولی بدانند که خداوند ما را بر معاندین و مخالفین و خائنین و مقصّرین حجت قرار داده و اغماض نسبت به آنان در دنیا مانع از عذاب آخرت نیست."
سپس بیزاری خود را از گمراهان امّت اعلام فرمودند و اشاره ای هم به اصحاب "صحیفه ی ملعونه" و غاصبین مقام امامت نمودند.

در بخش هفتم حضرت تکیه سخن را بر اثرات ولایت اهل بیت (ع) قرار داده فرمودند:" اصحاب صراط مستقیم در سوره حمد، شیعیان اهل بیت هستند". سپس آیاتی درباره اهل بهشت را به پیروان آل محمد(ع) و آیاتی درباره اهل جهنم را به دشمنان آل محمد(ع) تفسیر نمودند.

در بخش هشتم مطالبی اساسی درباره حضرت بقیة الله الاعظم حجة بن الحسن المهدی ارواحنا فداه فرمودند و آینده ای پر از عدل و داد به دست امام زمان عجل الله فرجه را به جهانیان مژده دادند.

در بخش نهم مردم را به بیعت با خود و سپس با علی (علیه السّلام) دعوت نمودند و آن را از طرف خداوند و بیعت با حق تعالی دانستند

در دهمین بخش پیامبر (ص) درباره کیفیت بیان احکام الهی در آینده مسلمین فرمودند: چون بیان همه حلال ها و حرام ها توسط من امکان ندارد، با بیعتی که درباره امامان (ع) از شما میگیرم حلال و حرام را تا روز قیامت بیان کرده ام، یعنی بیان ایشان بیان من است. بالاترین امر به معروف و نهی از منکر را نیز، تبلیغ غدیر درباره اطاعت از امامان (ع) و نهی از مخالفتشان دانستند.

در آخرین مرحله خطابه، بیعت لسانی انجام شد و حضرت فرمودند: خداوند دستور داده تا قبل از بیعت با دست، از زبان های شما اقرار بگیرم.
سپس مطلبی را که خلاصه آن اطاعت دوازده امام (ع) و عهد و پیمان بر ثابت قدم بودن و بر رساندن پیام غدیر به نسل های آینده و غایبان از غدیر بود برای مردم گفتند، و مردم تکرار کردند. کلمات نهایی پیامبر (ص) برای اقرار کنندگان و نفرین بر منکرین اوامرش بود و با حمد و سپاس خداوند خطابه را به پایان رساندند.

عناوین تقسیم موضوعی خطابه غدیر به شرح زیر است:
توحید، نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله، ولایت علی بن ابی طالب علیه السلام، ذکر دوازده امام معصوم علیهم السلام، فضائل اهل بیت علیهم السلام، فضائل امیر المومنین علیه السلام، لقب امیر المومنین، علم اهل بیت علیهم السلام، حضرت مهدی علیه السلام، محبین و شیعیان اهل بیت علیهم السلام، دشمنان اهل بیت علیهم السلام، ائمه ضلالت، اتمام حجت، بیعت، قرآن، تفسیر قرآن، حلال و حرام، نماز و زکات، حج و عمره، امر و به معروف و نهی از منکر، قیامت و معاد(1)

1- برگرفته از کتاب اسرار غدیر؛ محمد باقر انصاری
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
آخرین موضوع‌ها
نماز ستون دین
انجمن:
آخرین ارسال توسط: yaldaa60
۱۳۹۷/۱۰/۱۹
» پاسخ: 9