امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در محضر بزرگان ...
شناخت امام زمان، علیه السلام (گفتگو با شیخ عبدالقائم شوشتری)
قسمت ششم

بایداینکه به مخفی بودن حضرت باید کمک کرد یعنی چه؟
منظور پنهان داشتن نشانی ایشان است نه معرفی نکردن شخصیت ایشان. در آن نباید کوتاهی نمود. باید تبلیغ کرد باید خصیت حضرت را به مردم معرفی نمود. ولی اگر فرض کنیم که اینقدر من به حضرت نزدیک شدم که فهمیدم ایشان در شهر قم و فلان خیابان و فلان خانه ساکن هستند نباید به مردم بگویم و یا اگر فهمیدم حضرت زن و فرزند دارند و فلانی زن یا فرزند یا نوه ایشان است نباید معرفی کنم، باید مخفی کرد.
رسانه های گروهی در معرفی و شناساندن حضرت مهدی، علیه السلام، به مردم چه نقشی می توانند داشته باشند؟
تبلیغات صحیحی از حضرت مهدی، علیه السلام، داشته باشند که مردم با حضرت مهدی، علیه السلام، بیشتر آشنا شوند و درباره ایشان مردم را رشد بدهند. شیعه نسبت به حضرت مهدی، علیه السلام، خیلی کوتاهی می کند. ما باید بیش از این درباره ناخت حضرت مهدی، علیه السلام، کار بکنیم. یکی از دوستان بنده مرحوم حاج آقا نقوی فشندی برای من نقل کرد که در یکی از تشرفاتی که خدمت حضرت مهدی، علیه السلام، داشتند (که این را در جلسات هم شنیده ام و مکرر شنیده ام) که حضرت مهدی، علیه السلام، گله کرده بودند از شیعیان و گفته بودند «شیعیان به فکر ما نیستند». و واقعش هم همین است شیعه درباره حضرت طلب وصول کافی ندارند و هر وقت به فکر حضرت می افتند به فکر ملاقات ایشان می افتند. در حالی که ملاقات ماموریت ما نیست و ماموریت ما معرفت نورانی است نسبت به حضرت. باید از حضرت شناخت کامل داشته باشیم. یعنی همین روشی که علمای ما دارند، علما، فلاسفه، حکما.
پاسخ
[color=#006400]شناخت امام زمان، علیه السلام (گفتگو با شیخ عبدالقائم شوشتری)
قسمت هفتم

دکان عاشقی را بسیار مایه باید

در مورد حضرت چه کتابهایی را باید مطالعه کرد؟
کتابی است به نام کتابنامه حضرت مهدی، علیه السلام، که 2000 جلد کتاب را درباره حضرت مهدی، علیه السلام، معرفی کرده است. انسان اول باید این کتاب را تهیه کند و از روی آن فهرست کتابهای حضرت را یاد بگیرد. کسانی که فارسی بلدند کتابهای فارسی را مطالعه کنند و کسانی هم که عربی می دانند از کتابهای عربی استفاده کنند. اما اینکه یک کتاب که بتوانم در این باره خدمت شما عرض بکنم نمی توان یک کتاب را گفت که شما را مستغنی کند از بقیه کتب، هر کتابی یک بعد از قضیه را توضیح داده است. باید زیاد کتاب خواند. شیعیان عادی درباره حضرت باید حداقل 10 جلد کتاب خوانده باشند و این حداقل است و طلبه ها هم 100 جلد و محققان 500 جلد مطالعه کرده باشند.
حال برای آن ده جلد که فرمودید می توانید مثالهایی ذکر کنید؟
چند کتاب خدمتتان عرض می کنم: «ولایت کلیه الهیه » مرحوم علامه میرجهانی، «مهدی منتظر، علیه السلام »، آشیخ جواد خراسانی، «مهدی موعود، علیه السلام »، ترجمه جلد 13 بحار الانوار و امثال اینها.
آیا تمام مطالب و احادیث این کتب یا دیگر کتب معتبر و قابل استفاده هستند؟
شما کتابی جز قرآن پیدا نمی کنید که در آن اشتباه نباشد. هر کتابی نقاط ضعفی هم دارد ولی ما باید از مطالب اساسی و محکم آنها استفاده کنیم. حضرت امیر، علیه السلام، درباره اولیاءاله می فرماید: «من غلب محاسنه مساویه فهو من الکاملین; کسی که خوبیهایش بر بدیهایش غلبه داشته باشد او از انسانهای کامل است ». ما توقع داریم که به انسانی برخورد کنیم که هیچ نقصی نداشته باشد. در این صورت ما بی استاد می مانیم کسی که هیچ نقصی ندارد یک نفر است و او حضرت مهدی، علیه السلام، است. هر عارفی، هر استادی و استاد اخلاقی، هر بزرگی ممکن است صد نقطه مثبت داشته باشد و دو نقطه منفی هم داشته باشد. ما باید از آن نقاط مثبت وی استفاده کنیم. کتاب هم همینطور است. کتابی که هیچ نقصی نداشته باشد وجود ندارد به جز کتب آسمانی و کتابهایی که مربوط به انبیاء و ائمه طاهرین، علیهم السلام، است.
به عنوان آخرین مطلب چه توصیه ای به جوانان و ما دارید؟
اولین شماره مجله موعود که به دستم رسید و مطالعه کردم خیلی خوشحال شدم که حرکت مثبت و مفیدی در باب ولایت و امامت انجام می گیرد. از همان موقع هرگاه به یاد دوستان افتاده ام دعا کرده ام که در کارهایتان موفق باشید و سفارش من به جوانان این است که بدانند ظهور نزدیک است و خودشان را آماده کنند و صالح و با تقوا باشند تا از حضرت مهدی، علیه السلام، خجالت نکشند. البته دقیقا کسی تاریخ ظهور را نمی داند. به قول حضرت امام، رحمة الله علیه، که فرمودند ممکن است یکسال تا ظهور مانده باشد و شاید هم یکصد هزار سال. کسی دقیقا نمی داند اما روایاتی که درباره علائم الظهور است و فضای قبل از ظهور را برای ما ترسیم کرده است نشان می دهد که ظهور خیلی نزدیک است و ممکن است نسل امروز آن را درک کند و لذا باید مهیا شد. هیچ آمادگی بهتر از تقوا و صلاحیت اخلاقی نیست و برای حضرت هم هر چه می شود بیشتر تبلیغ کنید.
از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم.
پی نوشتها:
1.المجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 26، ص 1، ح 1.
2. ر.ک: همان، ج 66، ص 165، ح 4.
3. ر.ک، همان.
4. همان: ج 15، ص 24، ح 44; ج 25، ص 22، ح 38.
5. سوره حجر (15)، آیه 99. [/color]
پاسخ
ممنون از معرفی این اشخاص لطفا شناساندن افرادالهی رابیشتر داشته باشید.
ماذا فقد من وجدک
[تصویر:  94744181469620237936.jpg]
پاسخ
كلامي از پيامبر رحمت:

... اي مردمان !

همانا به درستي كه من پيامبرم وعلي جانشين من است.

آگاه باشيد!ختم كننده پيشوايان از ماست.

او قائم مهدي است.

همو است كه دين را برتري خواهد بخشيد و انتقام گيرنده از ستمگران است.
پاسخ
[تصویر:  91-photo-hands-Boy-1.jpg]
مانند کودکی که انگشت پدر را در خیابان در دست گرفته ،
وقتی از خانه بیرون می‌آیید سعی کنید، انگشت خدا را در دست بگیرید
و این انگشت را رها نکنید.
"استاد پناهیان"
ای جان جهان بسته به یک نیم نگاهت / دل گشته چو گل سبز به خاک سر راهت

هم بام فلک پایگه قدر و جلالت / هم چشم ملک خاک قدم های سپاهت
پاسخ
امور دنیا و آخرت ، اول چه کسانی..........؟؟؟؟؟!!!

[تصویر:  71974313164576798034.jpg]
ای جان جهان بسته به یک نیم نگاهت / دل گشته چو گل سبز به خاک سر راهت

هم بام فلک پایگه قدر و جلالت / هم چشم ملک خاک قدم های سپاهت
پاسخ
طلب_مغفرت

امام صادق: « مَنْ‏ أَذْنَبَ‏ ذَنْباً فَعَلِمَ أَنَّ اللَّهَ مُطَّلِعٌ عَلَيْهِ إِنْ شَاءَ عَذَّبَهُ وَ إِنْ شَاءَ غَفَرَ لَهُ غَفَرَ لَهُ وَ إِنْ لَمْ يَسْتَغْفِرْ» (كافی، ج‏۲، ص۴۲۷)

بعضی ها گناه می كنند كاری هم ندارد خدا می بيند يا نمی بيند، كار خودشان را می كنند، اين يك جور است؛
بعضی ها هم گناه می كنند اما چون ايمان دارند می گويند خدا می بيند، چه كار كنم توی؛ سر خودش می زند، اين بهتر از آن است، اين باعث می شود مغفرت حاصل شود.

آیت الله خوشوقت
پاسخ
«نقش اعتقادات در عمل»

«سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ يَقُولُ: إِنَّ الْعَمَلَ الدَّائِمَ الْقَلِيلَ عَلَى الْيَقِينِ أَفْضَلُ عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الْعَمَلِ الْكَثِيرِ عَلَى غَيْرِ يَقِينٍ‌»

كسی که در وجود خدا، در وجود قيامت و در بعضي از عقايد اسلامي شك دارد، اما خوب نماز ميخواند، اين نماز خيلی به درد نميخورد.
حتی اگر زياد هم بخواند، فايده ندارد.

اما کسی كه به حقّانيت عقایدِ اسلام و احكامِ اسلام و مسائل ديگر يقين دارد، اگر كم عمل كند یعنی به حدّ واجب اين شخص از اوّلی جلوتر است.
مهدی فاطمه
پاسخ
استاد میرباقری:

[تصویر:  101914_154.jpg]

اگر "ذکر" می‌خواهید، دعاهای مربوط به امام زمان(عج) را هر روز بخوانید...

«دعاهاي مربوط به امام زمان(عج) را بخوانيد. اگر ذکري مي‌خواهيد که شما را به انتظار برساند، توصيه مي‌کنم اين دعاها را جزو رياضت‌ها و ذکرهايتان قرار دهيد. دعاهايي که در مفاتيح براي امام زمان(عج) است اگر هر روز نمي‌خوانيد به نوبت بخوانید: يک روز، اين را بخوانيد و يک روز، ديگري را. هفته‌اي نگذرد که اينها را نخوانده باشيد...
يکي از آنها، دعاي امام رضا(ع) درباره امام زمان(عج) است که يونس‌بن عبدالرحمن نقل کرده و محدث قمي آن را در کتاب مفاتيح‌الجنان قبل از زيارت جامعه کبيره و بعد از دعاي عهد آورده است: "اللهُمَّ ادْفَعْ عَنْ وَلِیِّکَ وَ خَلِیفَتِکَ وَ حُجَّتِکَ..."»
پاسخ
‍ موقعی که ماشین، کند می‌رود کمی گاز آن را زیاد می کنند، این ماشین تندتر می رود. حضرت حق می خواهد سالك را به حرکت بیندازد تا در سیر الی الله تندتر برود؛ لذا به او بلا می دهد. لذا بعضی می گویند: «بلا، تازیانه سلوک است.» پس بلایی که ما مبتلا می شویم، ممکن است اثر اعمال من باشد و خدا می خواهد من را تزکیه و پاک بکند. گاهی هم به دليل این است که من دارم به سوي خدا می روم؛ لکن با شوق و رغبت نمی روم. یک بلا به من می دهد که مرتب بگویم: «خدا! خدا! خدا!» گاهی هم می خواهد به تو درجه و مقام بدهد و به اين منظور، بلا به تو می دهد؛ لذا در روایات دارد که «البلاء للولاء؛ بلا، مال اولیای الهی است.» هر کسی قابلیت بلا دیدن ندارد.

آيت الله ناصري
به تو محتاجم
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان