امتیاز موضوع:
 • 5 رأی - میانگین امتیازات: 3.6
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
متفرقه
#1
وقتي تقويم رسمي کشور را ورق ميزنيم. خيلي از چيزها نام خاصي در تقويم داشتند، جايگاهي داشتند. از بزرگداشت بزرگان و مفاخر گرفته تا روز کتاب و جوان و سالمندان و معلولان و روز زن و مادر و شير مادر و.... . به نظر جالب ميآيد. روزهاي ديگري هم داشتيم؛ روز آب، منابع طبيعي، روز غذا، بهزيستي، روز زمين پاک و درختکاري، روز احسان و نيکوکاري، روز حمل و نقل و ثبت احوال و ... .


دومين روز از بهمن ماه امسال برابر با نهم ربيع‌الاول شده است. مناسبت اين روز هر چند بسيار ويژه بود؛ اما عجيب است که گويا جايي در تقويم کشور شيعي ما ندارد! اين روز مصادف با نخستين روزِ امامت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف ، حضرت مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف است. ولي نگاهي به تقويم بيندازيم؛ چندان اشارهاي بدان نشده است!


در تمام روزهاي سال فقط دو روز را غير از جمعه، متناسب با امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف مييابيم. يک روز همان «روز مستعفان جهان»، مصادف با سالروز ولادت آن امام است و ديگري «روز نهم ربيعالاول»، آغازين روز امامت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است. بهتر ديديم از شما خوبان و دوستداران آن حضرت هم نظرخواهي کنيم که ببينيم براي اين روز فرخنده شما چه نامي را پيشنهاد مي­کنيد. اين نام علاوه بر اينکه در خور اين روز و زيبنده آن يار غايب از نظر هست، بايد در معنا و مفهوم بر تلاش و تحرک مريدان آن حضرت در جهت زمينه‌سازي براي ظهور ايشان هم تأکيد داشته باشد.


منتظر نامهها، تلفن‌ها، ايميل‌ها و پيامک‌هاي شما هستيم. همين حالا تصميم بگيريد و نام اين روز را برايمان ارسال کنيد. ما هم به قيد قرعه به مناسبترين و بهترين نام جايزه ميدهيم. در اين جا چند توضيح و عنوان هم براي اين روز مطرح ميکنيم.


1. روز عيد تولد عدالت جهاني؛


2. روز جبران اندوه شيعه در شهادت امام عسکري عليه السلام با تداوم خط امامت در ولايت مهدوي؛


3. نهم ربيع روزي است که شيعه با امام زمان خودش بيعت مجدد مي‌کند بيعت نيز به معناي انتظار عملي به آنچه که امام بگويد و امام بخواهد؛


4. روز عهد و بيعت جديد با امام زمان؛


5. شايد بشود از قرآن الهام گرفت که عيد غدير، اکمال دين است. نهم ربيع تحقق اين کمال در جامعة بشري است.بنابراين روز امامت امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف يعني روز تحقق بخشيدن به کمال دين در جامعه بشري، يا نهم ربيع روز احتضار کفار و شياطين برگرفته از آيه: «الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ؛[1]


6. روز عيد امامت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و عيد مستضعفين جهان؛


7. چون نهم ربيع در راستاي بعثت و غدير قرار دارد بنابراين نام دومين غدير براي اين روز مناسب است؛


8. روز امامت بناميم؛


9. نهم ربيع، سرآغاز و شروع زندگي نوين و منتظرانه براي رسيدن به جامعه مطلوب الهي است؛


10. روز شکرگزاري؛


11. نهم ربيع، روز ميثاق با امام خوبي‌ها است؛


12. آغاز زندگي مسلمانان به رهبريت ديني امامي نوين؛


13. روز بيعت، روز پيمان با امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف ، روز ياد موعود نامگذاري شود؛


14. نهم ربيع شروع آخرين فاز تحقق اهداف انبياي الهي است. يعني اين فاز آخر از نهم ربيع شروع مي شود.■[1]. سورة مائده، آيه 3.مجله امان شماره 40[تصویر: yasgroup.ir-eid-mobarak.gif]
پاسخ
#2
باسلام . روز عیدغدیردوم
پاسخ
#3
سفارشات و سیره بزرگان در لحظه تحویل سال


نوروز

در گذر ایام و سپری کردن لحظات که بسیاری از ما قدرشان را نمیدانیم، لحظاتی هست که خیلی خاص هستند ، و قدر ندانستن آن لحظات سزاوار نیست، زمان هایی مثل شب قدر که تک تک لحظه هایش را باید قدر دانست و قدر نهاد و به بطالت نگذراند، و یا لحظه سال تحویل که برای خیلی از ما سرشار از خاطره های دور و نزدیک است، لحظه ای که وارد سال جدیدی می‌شویم و می خواهیم که خودمان هم جدید شویم .

این لحظه در نزد علما دارای آداب و ارزش خاصی است که در سیره بعضی از ایشان شاهد ارج نهادن به این لحظه هستیم .

لحظه ای دعای پر از معارف سال تحویل قرائت می شود و دل ها همه متوجه حضرت حق می شوند، و می خواهند حالشان به شود، به بهترین نحو هم بشود.

برخی از بزرگان در این لحظه آداب خاصی را رعایت می کردند که بهتر است ما نیز برای معنویت و نورانیت بیشتر لحظات سال تحویلمان و برکت هفت سین های رویاهایمان به ایشان تأسی جسته و به راه رسم ایشان عمل کنیم باشد که سالی پر از معنویت و نور در پیش رو داشته باشیم.روش مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی[/align)
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcR-K4kdV2h2QGX95sYvw-H...1F0x6gfLeD]
مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی همیشه قبل از تحویل سال مقید بودند که 365 مرتبه دعای «یا مقلّب القلوب» را به‌ طور کامل بخوانند و برای اینکه این دعاها، تا لحظه تحویل سال تمام شود، از یک ساعت قبل از اعلام عید، شروع می کردند و مشغول خواندن این دعای شریف بودند.

ایشان بعد از لحظه تحویل سال هم، مقید بودند که اوّلین چیزی که میل می‌کردند تربت امام حسین‌ علیه‌السلام باشد.

یعنی حضرت استاد در دو روز از سال، مقید بودند که اوّلین چیزی که می‌خورند، تربت امام حسین‌علیه‌السلام باشد؛ یکی عید فطر بود که در ابتدای روز با تربت، افطار می‌کردند، و یکی هم نوروز که بعد از تحویل سال، کمی از آن را میل می‌کردند.

توصیه آیت الله جوادی آملی
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcSfg-QPqqCdfjykptYw8pG...-YPY3bIRfQ]
آیت الله جوادی آملی فرمودند: اگر کسی در دنیا با الفبای دین بازی کرد، در قبر هم این الفبا یادش نمی آید تا بگوید خدایش، کتاب آسمانی و امامش کیست. باید توجه داشت که در قبر مشکلات علمی را از ما سۆال نمی کنند، بلکه الفبای دین را سۆال می کنند.

بهترین چیزها در موقع تحویل، خواندن این دعا، با توجه به معنی است: «یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر الّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال». ای خدایی که همه چیز در دست تو است، سال خوشی به همه ما عنایت فرما

در لحظه تحویل سال باید به این نکته توجه کنیم که خودمان به دور شمس دین و قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) بچرخیم، نه این که تنها به این اکتفاء کنیم که زمین به دور خورشید بچرخد؛ زیرا این امر به خودی خود بلوغ نیست.

حضرت آیت الله العظمی مظاهری و 3توصیه برای تحویل سال
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcToiaJfrRczceeY-5D8mAI...d4yy09noSw]
1- بهترین چیزها در موقع تحویل، خواندن این دعا، با توجه به معنی است: «یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر الّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال». ای خدایی که همه چیز در دست تو است، سال خوشی به همه ما عنایت فرما.

و از خداوند متعال با توسل به اهل بیت «علیهم السلام» بخواهید در این سال، تقوا و رابطه با خودش و سلامتی و امنیت، مقدّر شما بکند و فرج حضرت ولی عصر «ارواحنافداه» انشاءالله حاصل شود.

همچنین محدث قمی در مفاتیح، در آخر دستورات ماهها، نمازی در آن روز نقل می کند و بعد از نماز دعائی و در آن دعا شرافت و کرامت آن عید را نقل می کند که خواندن آن خوب است.

2- هر کس باید جداً حساب سال را و گذشته را بکند و اگر گناهکار است، جداً توبه کند و با حالت توبه وارد سال شود.

3- باید این آتش اختلاف که در همه خانه ها رفته است، با دامن نزدن به آن خاموش شود و از گذشته ها هیچ حرفی زده نشود و گرمی و اتّحاد خانه و خانواده و مجالس با یگدیگر حفظ شود.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcRcpam1KxRw3kYy5hTJFXa...yxjbDgzHOQ]
تحویل سال باید در حقیقت تحول در روح و روان انسانها و زنده شدن نفس غفلت زده انسان باشد همانطور که در عالم طبیعت نیز بیداری طبیعت به وجود می آید و این همان معنای حقیقی یا محول الحول و الاحوال است و لذا در روایات سفارش شده که در هنگام تحویل سال سیصد و شصت مرتبه ذکر یا محول الحول و الاحوال الی آخر خوانده شود که این خود شاید باعث بیداری نفس انسان در این دنیای ظلمانی و پر از فتنه شود و چقدر خوب است که علاوه بر هفت سین باستانی از هفت سین قرآنی که امیرالمومنین علی علیه السلام دستور داده اند استفاده شود و آن این است که : بر روی ظرف چینی با زعفرانی که با گلاب مخلوط شده این هفت ذکر قرآنی نوشته شود :

1_ سلام علی آل یاسین 2 _ سلام علی نوح فی العالمین 3 _ سلام علی ابراهیم 4 _ سلام علی موسی و هارون 5 _ سلام قولا من رب رحیم 6 _ سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین 7 _ سلام هی حتی مطلع الفجر.

سپس این نوشته ها با آب شسته شود (که بهتر است آب زمزم و یا باران باشد) و آب جمع شده را به افراد خانواده بنوشانید امید است که باعث دفع بلا و کسب سلامتی در طول سال جدید شود .
پاسخ
#4
وروزي ديگر، بدون تو...
و امسال هم تمام شد ...
يک سال ديگر هم رفت، يک بهار ديگر هم به عمرمان اضافه شد و ... تو را نديديم.
[تصویر: 1360438740_mahi_aj.png]
همه دارند خود را براي عيد آماده مي‌کنند، همه دارند سين‌هاي هفت سينشان را مي‌چينند، همه دارند براي سفرهايشان برنامه ريزي مي‌کنند، همه دارند براي تحويل سال لحظه شماري مي‌کنند و... آيا کسي براي ديدن گل روي تو لحظه شماري مي‌کند؟
آري عزيز دلها؛ اي يوسف فاطمه! بگذار از نوروزي بنويسم که هيچ فرقي با بقيه روزها نمي‌کند. بگذار از دلخوشي ساختگي بگويم که بدون تو معنايي ندارد. بگذار از غفلت سرد و بي‌انتهايي بگويم که غبارش تمام زندگيمان، خاطراتمان، خانواده‌مان، و حتي نوروزمان را پوشانده و با هيچ جرم‌گير و پاک کننده‌اي هم از بين نمي‌رود و تو را از يادمان برده است.
بگذار از نوروزي بنويسم که بدون عطر ظهورت نامبارک است... بگذار بگويم که هر چند هميشه نوروز را جشن مي‌گيريم، اما وقتي تصوير نيامدنت و مظلوميتت بر صفحة دلمان نقش مي‌بندد جشن نوروزمان را از رونق مي‌اندازد.
اما سرانجام خواهي آمد و کوچه‌هاي دلمان را سرسبز خواهي کرد و مرهمي بر دل داغدار خواهي گذاشت. خواهي آمد تا از فراز تمام مناره‌هاي عالم، گلبانگ «لا اله الا الله» طنين انداز شود ...
آن روز است که بزرگترين جشن نوروز را در کنار تو برگزار کنيم و همه با هم با شکوه‌ترين هفت سين تاريخ را به افتخار ظهور سبزت و در کنار حضور سبزت بچينيم و آن مبارک‌ترين نوروز را به هم تبريک بگوييم؛ ان‌شاءالله.

پدیدآونده: علي مرادخاني
[تصویر: 12917575282.gif]
پاسخ
#5
یا مقلب القلوب والابصار سال نو آمد ونیامد یار

یا مدبر اللیل والنهار بی حضورش چه اشتیاق بهار
یامحول الحال والاحوال منتهی کن فراق را به وصال

حول حالنا الی احسن الحال
دیده ای خواهم که باشد شه شناس

تاشناسد شه رادرهر لباس
[تصویر: -%D8%B7%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D...%D9%87.gif][align=center]
پاسخ
#6
مانسبت های متفرقه را در این تایپیک قرار دهید.
[تصویر: 12917575282.gif]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
آسان گرفتن امتحان
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 31693169
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 3070
نظافت منزل
انجمن:
آخرین ارسال توسط: aliazadi5
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 51
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5226
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 98
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 83
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 78
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 2003
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7740
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1533
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1545